Hayata Dair Herşey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaForum KingLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Müfredat

YazarMesaj
Leon
Administrator
Administrator
Leon

Erkek
Rep :
Müfredat Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Müfredat Right_bar_bleue

Ruh Hali : Müfredat Soguk10
Takım : Müfredat 1446

Müfredat Empty
MesajKonu: Müfredat   Müfredat I_icon_minitimePerş. Ağus. 07, 2008 2:04 pm

Geniş anlamıyla Müfredat planlı eğitsel faaliyetlerin bir okul tarafından önceden belirlenmiş bir alan içinde (okul binası, atletizm sahası, hastane gibi) yürütülmesi olarak tanımlanmaktadır. [Todd, E. A.(1965) Curriculum Development and Instructional Planning]

Tyler [1949] Müfredatı tanımlarken 4 ana soru içinde çalışılması gerektiğini önermektedir.

Hangi eğitimsel amaçlar güdülmekte
Hangi eğitsel metotlar ile belirlenen amaçlara ulaşılacak
Belirlenen süre, amaç ve metotların nasıl organize edileceği
Organize olmuş (planlanmış) süre, amaç ve metotların nasıl ölçüleceği
Belirtilen bu amaç doğrultusunda cumhuriyetin uygulamaları da zaman zaman sekteye uğramış hatta baskıcı olmuştur[kaynak belirtilmeli]. Fakat Türkiye'de birçok uygulama geçici olmuş veya varlığını sürdüren uygulamaların milli birlik içinde normale dönmesini sağlamak her bireyin diğerine vatandaşlık görevidir[kaynak belirtilmeli]. Yirminci yüzyılın başında çözümlenen din ve ahlak bilgisi dersi sorunu yirmi birinci yüzyılın başında çok zengin kültürlü Türk toplumunda ortak din tanımlaması problemi ile karşımıza yeniden çıkmaktadır. Yüzyılın başında bilimsel temellere oturtulmak istenen eğitim bu amacından çıkıp tamamen ezberci eğitime geçmiş, ezberci yapıda olan din eğitim ise kavramsal düşünme metotlarının en büyük problemi haline gelmiştir. Bu etkilenmeler sonunda din eğitim daha az kalıplara uyan bir yapıya yönelmiş ve çok değişik bir nesil yetişmesine sebep olmuştur.

http://www.forumking.all-up.com

Müfredat
1 sayfadaki 1 sayfası