Hayata Dair Herşey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaForum KingLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı

YazarMesaj
Leon
Administrator
Administrator
Leon

Erkek
Rep :
Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı Right_bar_bleue

Ruh Hali : Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı Soguk10
Takım : Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı 1446

Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı Empty
MesajKonu: Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı   Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı I_icon_minitimePerş. Ağus. 07, 2008 2:00 pm

Eğitimin başlangıcı genel olarak söz edilecek olursa insanlık kadar eski olsa da bir bilim olarak çok yenidir. Dünya Avrupa'daki modern eğitim sisteminin kökleri orta çağ dönemine kadar gider. Orta çağdaki okullar öncelikli olarak kiliselere bağlıydı ve din adamı yetiştiriyordu. İlk üniversitelerin çoğu Hristiyan kökenliydi. Bununla birlikte 1088'de kurulan Bolonya Üniversitesi gibi laik üniversiteler de vardı.

Günümüzdeki eğitim anlayışı ise Amerikan filozof, psikolog ve eğitim reformcusu John Dewey'nin (1859 – 1952) fikirlerinden ilham almıştır. William James ile birlikte Pragmatizmin de kurucuları arasında yer alan Dewey, Rousseau ve Plato'nun eğitim anlayışlarını eleştirmiş ve eğitimin köhnemiş, eski olguları tekrarla belletmeye değil öğrencinin bir kişi ve vatandaş olarak yaşamına uygulayabileceği bilgi ve becerileri kazandırma amacı gütmesi gerektiğini öne sürmüştür.

http://www.forumking.all-up.com

Dünyada Eğitimin Tarihsel Süreci ve Yapısı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-