Hayata Dair Herşey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaForum KingLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EURO 08

4 posters
YazarMesaj
Leon
Administrator
Administrator
Leon

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue100 / 100100 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Soguk10
Takım : EURO 08 1446

EURO 08 Empty
MesajKonu: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimeSalı Tem. 15, 2008 6:29 am

Eğer bir futbol severseniz her iki yılda bir yaz ayları sizin için ayrı bir önemli oluyor demektir. Tıpkı benim için olduğu gibi. Dünya ve Avrupa şampiyonaları Haziran ayından itibaren bizleri televizyonun başına kilitler. O sıcak yaz günlerinde evde oturmanın en güzel bahanesidir belki de. Yemekler maç saatine göre ayarlanır, izlemek için en ideal açı belirlenir ve buz gibi bir kola eşliğinde insan kendini heyecana bırakır. İşte yaklaşık 2 hafta sonra tüm bunlar tekrar yaşanmaya başlayacak. Ancak televizyonlarımızdan önce bilgisayarlarımızda başladı aynı heyecan...

2004 Avrupa ve 2006 Dünya şampiyonaları bizler için üzücü geçmişti. Her iki turnuvaya da ön elemede veda eden mili takımdan yoksun, içlerimiz buruk izlemiştik maçları. 2002 de kazandığımız "gereğinden fazla abartılan" Dünya üçüncülüğü sonrası bu başarısızlıklar elbette akıllara soru işaretleri getirdi. Hiçbir Avrupa takımıyla maç yapmadan, Senegal, Japonya, Çin, Güney Kore gibi üçüncü sınıf takımları yenerek elde ettiğimiz üçüncülük bizleri birden "Türkiye çok iyi bir milli takım" havasına sokmuştu. Kendimizi fazla abartmamızın sonuçlarını takip eden 4 sene sonunda gördük. Ancak yaşanan bu başarısızlıklar az da olsa ders vermiş olacak ki 2008 Avrupa şampiyonasına gitmeyi başardık. Her ne kadar başarılı olabileceğimizi düşünmesem de sonunda bir turnuvayı heyecanla bekler hale gelebildik. Neyse konunun fazla dışına çıktım bana kalsa başarısızlık nedenlerini de sıralardım da oyuna geçelim artık...

EA Sports her sene çıkarttığı futbol oyunlarına bu sene iki oyunla devam etti bildiğimiz üzere. İlk çıktığı dönemden beri Fifa'nın yanına daima dünya kupası, şampiyonlar ligi gibi ek oyunlar çıkartmıştı. Benim için ve tanıdığım birçok kişi için Road to World Cup 98 ve Fifa 99 serinin en iyi oyunları olmuştur daima. Bu oyunlardan sonra giderek düşüşe geçen seri tahtını Pes serisine kaptırmaktan kurtulamamıştı. Tam ümit yok hastayı kaybediyoruz dediğimiz anda 07 den itibaren bir toparlanma evresine girdi Fifa serisi. En sonunda bu sene Pes’in beklenenin çok altında bir oyun çıkarması ve Fifa 08’in oldukça başarılı olması ile tahta yeniden ortak olduğunu hatırlattı. Şimdi de bizlere Uefa Euro 2008 ile tekrardan merhaba diyor EA. Bakalım oyun bizlere farklı tatlar sunabiliyor mu?

EURO 08 Euro08komp

Oyuna tanıtıcı bir video ile başlıyoruz. Oyunun yeniliklerinden biri olan "Battle of the Nations" kısmının nasıl işlediğini anlatıyor bu video bize. Oyuna başlarken seçeceğiniz ülke adına oynuyorsunuz oyunu. Bu sayede aldığınız galibiyetler ve mağlubiyetler sizin ülkenizin puanına etki ediyor. Böylece ülke sıralamaları oluşuyor ve kendi içimizde bir milli mücadele yapmamız sağlanmış oluyor. Bizden daha fazla puan almış ülkeleri geçebilmek için kasarken, "size Türk'ün gücünü göstereceğim uleeeyynn" diyebiliyoruz.

Oyunun menüsü her zaman olduğu gibi kullanımı gayet kolay olacak şekilde hazırlanmış. 8 ayrı bölümden oluşan menüde Kick Off, Uefa Euro 2008, Captain Your Country, Story of Qualifying, Euro Online Knockout Cup, Battle of the Nations, Xbox Live ve My Uefa Euro 2008 seçenekleri mevcut. Her bir seçeneği tek tek anlatmak istemiyorum artık herkesin bildiğini düşündüğüm bölümler var ancak yeni eklenen bölümleri kısaca irdeleyelim.

Captain Your Country oyuna yeni eklenen bir seçenek. Burada seçtiğimiz milli takımın B takımına (a2 milli takım) giderek orada göstereceğimiz performans ile milli takıma yükselmeye çalışıyoruz. İstersek kendi yarattığımız bir oyuncu ile bunu başarmayı deneyebilirken istersek milli takımdaki her hangi bir oyuncu ile aynı şeyleri yapabiliyoruz. Kendi yarattığımız oyuncu normal olarak başlarda oldukça vasat özelliklere sahip oluyor. Gösterdiğimiz performans sonucu kazandığımız deneyim puanlarını değişik özelliklere dağıtarak oyuncumuzu geliştiriyoruz. Bu bölüm 4 oyuncu destekliyor. İstersek 4 arkadaşımızla co-op oynayabilirken istersek diğer 3 oyuncuyu yapay zekanın kontrolüne bırakabiliyoruz.
Story of Qualifying EA'in yan oyunlarına koyduğu bir bölüm. Şampiyonlar ligi oyunlarında da vardı. Neden Fifalara koymadığını anlayamıyorum oldukça hoş bir bölüm halbuki. Bu bölümde geçmiş yıllarda oynanmış maçların maçın ortasında bırakılıyoruz. Örneğin diyelim ki İspanya-İtalya maçı sene 96 İtalya 34. dakika da 2-0 yapmış. Gerçekte de diyelim ki maç 2-1 İtalya’nın üstünlüğü ile bitmiş. Sizi maç 2-0 olduğunda oyuna sokuyor ve "hadi çevir bakalım maçı" diyor. Berabere kalırsanız, yenerseniz veya gol yemezseniz aldığınız puanlar değişkenlik gösteriyor. Öncelikle kolay karşılaşmalar varken sonradan oldukça zor durumlarla karşılaşıyorsunuz. Örneğin 5 dakika da 3 gol atmanızı isteyebiliyor sizden oyun. Diğer bölümler ise online ve daha önce bahsettiğim battle of the nations. Online için şunu söyleyebilirim sorunsuz ve rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Ben online bölümden oldukça keyif aldım diyebilirim. Co-op kısmı da oldukça başarılı oyunun.
EURO 08 Euro08va0
Oyuna eklenen yeni bölümlerin yanında başka bazı yenilikler de mevcut. Benim en çok hoşuma giden yenilik ise gol sonrası sevinci kontrol edebiliyor oluşumuz artık. Oyunda 39 farklı sevinme şekli var. Takla atmaktan tutun robot dansına, dans etmekten tutun dizlerin üstünde kaymaya kadar birçok farklı sevinme şekli var. Bunları yapmakta oldukça kolay. Gol attıktan sonra oyuncumuz bir süre koşmaya başlıyor. Bu sırada daha önce menüden bakabildiğimiz (ben hepsini bir kağıda yazdım) kombinasyonları yaparak sevincimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kombinasyonlar tek tuşlu da olabiliyor, daha karmaşıkta. Buna göre daha ilginç sevinme şekilleri ortaya çıkıyor. EA'in diğer oyunlarda bu özelliğin üstüne gitmesini ve çok daha ilginç şeyler ortaya çıkarmasını bekliyorum (mesela koşup hocaya sarılmak gibi veya formayı çıkartıp sarı kart görmek gibi).

Gelelim maçın kendisine. EA'in en çok eleştirildiği nokta akıcılığı sağlayamaması, oynanabilirlikte zayıf kalması idi. Elimizdeki oyun bu konuda önceye göre daha iyi ancak hala gelişmesi gereken bir durumda. Örneğin artık topa vurunca balona vuruyormuş hissi almıyoruz. Daha gerçekçi bir top modellemesi mevcut oyunda. Top sürme animasyonları da benim oldukça hoşuma gitti. Özellikle teknik oyuncularla gerçekleştirebileceğiniz bazı özel hareketler maç içinde size büyük avantajlar sağlıyor. Topukla topu sağdan sola almak gibi hareketler önünüzde ki rakibi geçebilmek için en iyi yöntem. Pes serisindeki gibi bir adamın yanından kolayca koşup geçemiyoruz. Mutlaka pas organizasyonları yapmamız gerekli. Bu konuda oyun normalden biraz daha zor olmuş diyebilirim. Rakipler sizi oldukça zorlayacak ve çoğu zaman son anda maçları kaybedeceksiniz.

Oyunun grafikleri her zaman olduğu gibi oldukça iyi. karakter modellemeleri artık belirli bir standardı tutturduğundan göze oldukça hoş geliyorlar. Buna rağmen yüz modellemeleri bir adım ileriye gitmiş. Bunun farkında olan EA oyun durduğu anlarda oyuncuların veya teknik direktörlerin yüzlerine yakın çekim yapıyor ki başarılarını gözler önüne serebilsinler. Yağmurlu havalarda formaların oyuncuların üstüne yapışması gibi detaylar çok başarılı gerçekleştirilmiş. Sesler ise elbette çok başarılı. Spiker benim için daima önemli bir unsur olmuştur futbol oyunlarında. Sırf bu yüzden PES serisi beni biraz kızdırır. Euro 2008de spikerler oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Müzikler ise EA kalitesinde. Alışık olduğumuz "playlist" kalitesi oyunu açtığımız da bizleri bekliyor olacak hiç merak etmeyin. Sesler konusunda üzüldüğüm bir nokta var ama. Ben yıllardır oyun açılırken kırmızı EA Sports logosunun üstüne konuşan o tok sesli abi ile haşır neşir oldum. Oyun başlarken logo çıktığında hepimizin alışık olduğu "ii eey sports it's in the game" haykırışı maalesef yok. Ayıp sana EA...

Sonuç olarak elimizde Fifa 08'den çok fazla farklı olmayan ama kendi içinde düşünüldüğünde oldukça başarılı bir oyun var. Üstelik sevinme şekilleri gibi bir yenilik ile beraber. Bana göre zaten futbol oyunlarında 2008'in galibi EA idi. Bunu bu oyun ile perçinlediler. Seneye çok daha iyi olacağını iddia ediyorlar. Bakalım bekleyip göreceğiz. Ama önce bizi bekleyen bir Avrupa şampiyonası var. Eğer sizde benim gibi birazcık takıntılıysanız turnuvadaki her maçı tek tek oynayıp sonuçları bir kağıda yazabilirsiniz. Böylece haziranda başlayacak turnuva geldiğinde sonuçları karşılaştırabilir, millete hava atabilirsiniz. Ya da ben deliriyorum bilmiyorum...
http://www.forumking.all-up.com
A.c.m.e
Deneyimli Kral
Deneyimli Kral
A.c.m.e

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue37 / 10037 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Keyifs10

Kişi sayfası
Oyunlar:

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimePaz Ağus. 03, 2008 11:59 am

Bu oyun bende sabah euro 2008 akşam euro 2008
CalvinKlein
Administrator
Administrator
CalvinKlein

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue10 / 10010 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Cilgin10
Takım : EURO 08 1447

Kişi sayfası
Oyunlar: Need for Speed

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimePaz Ağus. 03, 2008 12:13 pm

Oyuna fazla ısınamadım ... Neutral Pes 08 ' e alışınca ve oynayınca bu kötü geliyor Wink
https://forumking.all-up.com
A.c.m.e
Deneyimli Kral
Deneyimli Kral
A.c.m.e

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue37 / 10037 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Keyifs10

Kişi sayfası
Oyunlar:

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimePtsi Ağus. 04, 2008 1:49 am

Aslında oyun çok güzel ama adamları küçük yapmışlar.Onun için tv nin dibine girmek zorunda kalıyorum.[i]
Leon
Administrator
Administrator
Leon

Erkek
Rep :

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimeÇarş. Ağus. 06, 2008 9:21 am

Adamlar küçük deil gerçek saha kamerası na göre ayarlamışlar saten oyunu %100` Fıfa`ya özenerek yapılmuş + kamarayı yakınlaştırınca bece daha kötü oluyo...!!
Tuning Utku
Moderator
Moderator
Tuning Utku

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue25 / 10025 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Asik10

Kişi sayfası
Oyunlar:

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 2:25 pm

Adamlar çok küçük Evil or Very Mad
CalvinKlein
Administrator
Administrator
CalvinKlein

Erkek
Rep :
EURO 08 Left_bar_bleue10 / 10010 / 100EURO 08 Right_bar_bleue

Ruh Hali : EURO 08 Cilgin10
Takım : EURO 08 1447

Kişi sayfası
Oyunlar: Need for Speed

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimePerş. Ağus. 28, 2008 2:56 am

Radar'ın grafiğide kötü olmuş.
https://forumking.all-up.com
Leon
Administrator
Administrator
Leon

Erkek
Rep :

EURO 08 Empty
MesajKonu: Geri: EURO 08   EURO 08 I_icon_minitimePtsi Eyl. 01, 2008 12:33 pm

Onu bunu anlamam pes tercihim Twisted Evil bunlarda FIFA özentisi...

EURO 08
1 sayfadaki 1 sayfası